Tarihçe

1970’li yılların başında, 200 m² bir atölyede çelik konstrüksiyon imalatına başlayan Baran Çelik, başarıya olan inancı ve çalışanlarının desteği ile kısa süre içinde sektörde adından söz ettirmeye başlamıştır. Artan müşteri talepleri doğrultusunda da imalatı, atölyeden fabrika platformuna taşımayı başarmıştır.80’li yılların sonlarına doğru, mevcut fabrika alanını büyütmüş ve imalat prosesine ilaveten, sıcak daldırma usulü galvaniz tesisini faaliyete geçirmiştir.

ISO-9000 Kalite Yönetim Sistemi uygulamasının Türkiye’de başlamasının hemen ardından, sistemi uygulayan ve belgelendirilen ilk firmalardandır.

İlerleyen yıllarda; Baran Çelik ve Galvaniz, makine parkurunu CNC teknolojisi ile donatılmış tezgahlar ile yenilemiş, üretim kapasitesini ve kalitesini arttırmıştır.

Bugün; 10.000 m² kapalı, toplam 27.000 m² alanda yılda 40.000 ton imalat ve 30.000 ton galvaniz üretim kapasitesiyle hizmet veren Baran Çelik ve Galvaniz, enerji nakil hatlarından poligon aydınlatma direklerine, trafo merkezlerinden GSM anten kulelerine uzanan geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’nin en önemli markalarından biri olmayı başarmıştır